Wielu z Was szuka podpowiedzi, jaki kociołek żeliwny kazan kupić ze względu na pojemność, by być zadowolonym z wyboru przez długie lata.
Najpierw musimy zdecydować - gdzie będziemy gotować - w domu na kuchence lub na ognisku na świeżym powietrzu (na swojej posesji, w lesie, nad rzeką)? Jeśli kupisz kazan, który zamieszka wyłącznie w kuchni, wybierz objętość nie większą niż 8 litrów! Większy nie rozgrzeje się dobrze - nie będzie wystarczającej mocy standardowych palników, ryzykujemy otrzymać sytuację, gdy spod potrawy zostanie spalony, a góra – niedogotowana. Jeśli wybierzesz kazan z myślą o gotowaniu na ognisku wybór jest praktycznie nieograniczony – możesz wybrać zarówno 8, jak i 22 litry. Przydatnym dodatkiem będzie piec do kazana - uczag.
Dania w kazanie najczęściej przygotowywane są podczas spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dlatego rozmiar kazana zależy od liczby osób, które chcecie nakarmić.
Wskazówka:
Z uwagi na to że wielkość porcji dla jednej osoby się różni podajemy przybliżone dane ±2 osoby.
Nie bójmy się kupować większych kazanów.
Po pierwsze - Należy wziąć pod uwagę to, że litraż kazanów podany jest do samego rantu, a rzeczywista pojemność jest mniejsza o około 1,5 litra. Kazan nie wypełnia się do góry, a maksymalnie 2/3.
Po drugie - Do takich potraw jak na przykład piław, zupa rybna ucha, pieczona golonka potrzebujemy naczynia o większej objętości. W większym kazanie możemy przygotować większy asortyment potraw. Pamiętajmy, że podczas przygotowania najbardziej tradycyjnej potrawy czyli piławu, ryż dwu-trzykrotnie zwiększa objętość.
Po trzecie - Jak pokazuje praktyka dania z kazana na tyle smaczne, że ile nie zrobimy - mało! Będziecie zawsze prosić o dokładkę!
I ostatni fakt, dania z kazana bez wątpienia najlepiej smakują na następny dzień po przygotowaniu!